Зиман Світлана Миколаївна (Ziman Svitlana)

Доктор біологічних наук, професор, заслужений діяч науки України

Після закінчення у 1958 р. біологічного факультету Київського державного університету (КДУ) у 1958-1966 роках працювала викладачем біології у середній школі селища Ясіня Закарпатської області у зв’язку з тимчасовою забороною прийому в аспірантуру без дворічного виробничого стажу роботи. У 1960 році, коли «виробничий стаж» було отримано, поступила в заочну аспірантуру при КДУ і у 1966 р. захистила там же кандидатську дисертацію по флорі і рослинності Ясінської улоговини.
У той же час отримала запрошення на роботу у Донецький ботанічний сад НАН України (ДБС), який щойно там створювався. Працювала у ДБС на посаді вченого секретаря у 1966-1972 р. У 1972 р. отримала запрошення на роботу в Інститут ботаніки НАН України, у якому працюю до сьогоднішніх днів, спочатку на посаді старшого наукового співробітника, згодом на посаді провідного наукового співробітника.
Коло наукових інтересів – рідкісні судинні рослини, їх життєві форми та еволюція, також їх порівняльне вивчення у природі й культурі, родина Ranunculaceae Jusss. (у 1984 р. захистила по ній докторську дисертацію), рід Anemone L. у повному обсязі, ботанічні довідники і словники та наукова термінологія.
Загальна кількість наукових публікацій по вищеназваних напрямках становить 240 одиниць. З них публікацій по Українських Карпатах близько 60, по рідкісних рослинах 40, по життєвих формах та біоморфологічних особливостях рослин близько 60, по роду Anemone більше 50.
Крім того, була першим співавтором у двох довідникахз морфології квіткових рослин (2004 і 2012 роки) та двох словниках («Тримовний словник назв судинних рослин флори України», 2008 та «Латинсько-англо-російсько-український словник термінів з морфології та систематики судинних рослин», 2011). Захоплення науковою ботанічною термінологією проявилось в участі у семи науково-практичних конференціях «Українська наукова термінологія» (здійснюються щорічно у видавництві «Наукова думка», починаючи з 2008 р.). У збірниках «Українська наукова термінологія» вийшло з друку шість статей, у яких С.М. Зиман є єдиним автором чи першим співавтором (разом з Д.М. Гродзинським та О.В. Булах). Сьома стаття прийнята до друку.
Монографій чи окремих видань опубліковано 15, з них більшість колективні.
Публікацій англійською мовою є 44, з яких вважаю найбільш важливими ті, що були видані за рубежем. Перша з таких публікацій це “A Geographical analysis of the Family Ranunculaceae”, яка вийшла у 1989 р. у співавторстві з найкращим знавцем цієї родини у США проф. C. Keener у найкращому біологічному журналі “Annals of Missouri Botanical Garden” обсягом близько шести друк. аркушів. З цієї спільної роботи розпочалась плідна співпраця з C. Keener і його колегою проф. B. Dutton, яка тривала близько 20 років. Вважаю значною науковою удачею отримання у 1996 р. разом із згаданими колегами урядового гранту від National Research Council, за рахунок якого було реальним здійснити на протязі двох польових сезонів подорожі по багатьох штатах США, опрацювати гербарії у Нью-Йорку, Вашінгтоні і Гарварді, також прийняти у 1998 р. участь у світовому ботанічному конгресі у Монреалі (Канада) та здійснити відрядження у Велику Британію для роботи у видатних гербаріях світу (Лондон, BM i LINN, та Единбург).
Другою за значущістю науковою удачею було знайомство з директором Інституту ботаніки Австрійської Академії наук проф. Ф. Ерендорфером, який після організації для нього у 1989 р. двадцятиденної ботанічної екскурсії по Україні запросив мене відвідати у 1990 р. його Інститут у Відні. Розпочалась творча співпраця, підтримана грантами від Австрійської Академії наук, яка тривала більше 15 років.
Не зупиняючись на участі в обробці частини роду Anemone для сучасного видання “Flora of China” (2001) та у публікаціях статей у міжнародних журналах, зроблю наголос на цитуванні моїх з співавторами публікацій англійською мовою в IPNI. Тим часом “Flora of China” цитується п’ять разів, “Taxonomy and evolution of the Anemone narcissiflora complex” (видана у 1997 р. у Києві) – 11 разів, публікації у “Journal of Japanese Botany” – 13 разів, публікації у “Edinburgh Journal of Botany” – чотири рази.

 

Google Scholar

 

На головну